Bir Ömer Seyfetttin Hikayesi


5
5 Beğeni

28 Şubat 1884 tarihinde Balıkesir Gönen’de dünyaya gelmiştir. Aslen İstanbullu olan bir ailenin çocuğudur. Babası Ömer Şevki Bey, Dağıstan göçmeni bir Türk’tür. Ömer Seyfettin’in küçük yaşta ölen bir kız kardeşi, kendinden bir yaş küçük Hasan adında bir erkek kardeşi, kendinden on yaş büyük Güzide adında ablası vardır.

Mesleki hayatına karargahı Selanik'te bulunan 2. Ordu'nun İzmir'deki Redif Fırkası'na bağlı Kuşadası Piyade Taburu'nda teğmen görevinde başlar. Pirlepe 'deki görevinde göstermiş olduğu başarılarından dolayı iki tane liyakat  madalyası ile ödüllendirilmiştir. Tarihimizde önemli bir yere sahip olan ve içerisinde Mustafa Kemal'in de yer aldığı 17 Nisan 1909'da 31 Mart Vakasını bastırmak üzere İstanbul'a gelen Hareket Ordusunda Ömer Seyfettin de yer alıyordu. İstanbul'un içinde bulunduğu siyasi ve fikri havası asker-siyaset karmaşası onun askerlikten uzaklaşmasına neden olmuştur.

Selanik'te yayınlanan Genç Kalemler dergisindeki yazıları ile üne kavuşmuştur. Yeni Lisan hareketini başlatmıştır. Aynı yıl ordudan ayrılmıştır. Ancak Balkan Harbi'nin başlaması üzerine yeniden askere çağırılır ve üsteğmen rütbesiyle göreve geri döner. Kanlı tepe' de 20 Ocak 1913'te Yunan ordusuna esir düşmüştür. Atina yakınlarında bulunan Naflion kasabasında yaklaşık on ay kadar süren esaret hayatı sona erince 17 Aralık 1913'te İstanbul'a döndü. Kendini yorgun ve bitkin hisseden Seyfettin 1914 tarihinde askerlikten ikinci defa istifa etmiştir

Gerek içinde bulunduğu  siyasi ortamın Mondros Mütarekesi'ne giden sondaki sorumluluğu, iktidardaki bazı aksaklıklar, gerekse özel hayatındaki bu negatiflik zaten kötüye giden sağlığını iyice kötüleştirir. Bir türlü teşhisi belirlemeyen hastalığı önce nevralji sonra nevralji ve romatizma karışık olarak belirlenmiştir. Şeker hastası olduğu öğrenildiğinde de çoktan ölmüştü. Cenazesi Kadıköy- Kuşdili Mahmutbaba  Mezarlığına defnedildi. Buranın tramvay garajı haline getirilecek olması nedeniyle mezarı kaldırılarak 23 Ağustos 1939'da Zincirlikuyu Mezarlığı'na nakledilmiştir. Ölümünden 19 yıl sonra kemikleri Asya'dan Avrupa yakasına taşınmıştır.

Eski yazı olduğu nedeniyle Mahmutbaba'daki kitabesinin üzeri örtülmüştür. Bu da mezarının sonraları nerede olduğunun unutulmasına neden olmuştur. Ali Canip'in çabaları ile yeniden düzenlenen kitabeye yeni harflerle " Merhum Ömer Seyfettin burada yatıyor" ibaresi yazılmıştır.

Ömer Seyfettin sahipsiz ve yalnız ölmüş bedeni hastanede kadavra olarak kesilip biçilmiş ve dostları bundan belli bir zaman sonra haberdar olabilmişlerdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5
5 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item