Bir Renk Dansı: Kutup Işıkları


2
2 Beğeni
  1. Bilimden, antik mitolojik inanışlara konu olan muhteşem kutup ışıkları. Adını duysak da gidip görmediğimiz, onu yalnızca fotoğraflarda görebileceğimiz bir renk dansını bu yazımızda inceleyeceğiz. İyi okumalar!

Bu mucizevi ışıklara Kutup aurorası ya da kutup ışıkları denilmektedir. Kuzey enlemlerinde görülen ışıklar Aurora Borealis, Güney enlemlerde görülen ışıklar ise Aurora Australis olarak kayıtlarda geçiyor.

Kutup Işıkları Nedir, Nasıl Oluşuyor?

Kutup ışıkları ya da Kutup aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. 

Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar,  uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar.

Dünya’nın manyetik alanı da aurora oluşumunu doğrudan etkiler. Dünya’nın çekirdeği dev bir mıknatıs gibidir ve Dünya çevresinde bir manyetik alan yaratır. Bu manyetik alana manyetosfer denir. Dünya’yı çevreleyen atmosfer de aurora oluşumunda etkilidir

Oksijen değiştikçe auroraların da rengi değişmektedir. Yükseklere çıkıldıkça oksijen kırmızısı ağır basarken, oksijen yeşili ve sonunda çarpışmalar oksijenin herhangi bir şey yaymasını engellediğinde nitrojen mavi/kırmızısı egemen olur

Güneş'teki patlamalar arttıkça auroraların sıklığı ve belirginliği de artış gösteriyor. Kış aylarında gece gözlenen  auroralar gündüz olduğunda sönük görünüyorlar.

Aurora İsmi Nerden Geliyor?

Aurora sözcüğü Roma Şafak Tanrıçası’nın adından gelmektedir. Boreas’da Yunancada kuzey rüzgârına Pierre Gassendi tarafından 1621'de verilen addır.

Pierre Gassendi

Sadece Bilim Mi?

Auroraların gizemli olmalarına sebep olan belirsizlikleri yüzünden insanoğlu mistik olaylara bağlamış ve derin anlamlar yüklemişlerdir. 

 İskandinav Mitolojisi’nde savaşta ölen kadın kahramanların ruhlarını (Valkyrie’ler), tanrıların babası olan Odin’in bu ruhları beklediği salona (Valhalla'ya) taşıdığına inanıyorlarmış.


Kuzey Amerika’da bu ışıkların, ölümlülerin dünyasından cennete gidecek ruhlara rehberlik eden tanrıların meşaleleri olduğuna inanılırmış.

Avrupa’daysa kralı ve ülkesi için can veren kahraman savaşçılara ödül olarak göklerde sonsuza kadar savaşma gücü bağışlandığına inanmaktaydı.

Avustralya yerlileri ise bu ışıkların tanrıların gökteki dansı olduğuna inanıyordu.

Yani, auroralar tarihsel süreçte pek de kötü bir izlenim bırakmamış ve insanların hayal güçlerini etkin kullanmalarına vesile olmuş. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item