Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa’nın Hikayesi


11
11 Beğeni

Medine savunması esnasında karşı karşıya geldiği İngiliz ajanı Lawrence tarafından “Çöl Kaplanı” olarak adlandırılan Fahrettin Paşa’ya, İngiliz yarbayı Bassett de “Kaburgalarına kadar tam bir askerdir.” diyor. Peki neydi Fahrettin Paşa’nın bu isimle anılmasını sağlayan hikayesi? İşte bugünkü konumuz tam da bu.

İngilizlere karşı Medine'yi cesurca savundu.

Bölgede Osmanlı'nın güç kaybetmesi, Şerif Hüseyin'in İngilizlerle anlaşarak isyan başlatması İstanbul Hükümeti için zor günlerin yaşanmasına neden oluyordu. Birinci Dünya Savaşı sürerken fazla cephede mücadele veren Osmanlı ordusu oldukça yorgun düşmüştü. Bu zor durumlar altında Fahrettin Paşa'yı zor bir görev bekliyordu. Mekke ve Medine'nin savunmasını yapmak.

İngilizlerin kışkırtması ile isyana giren Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen Medine'yi en iyi şekilde savundu. 2 yıl 7 ay gibi bir zaman boyunca İngilizlere karşı müdafaadan geri adım atmadı. Ancak Fahrettin Paşa savaştan sonra esir düştü. 27 Ocak 1919 tarihinde Mısır'a, 5 Ağustos 1919' da ise Malta'ya sürgün edilmiştir.

Kutsal emanetleri İstanbul'a gönderdi.

Medine'nin bölgesi isyancıların eline geçmeye başlayınca İstanbul Hükümeti'nin Medine'nin boşaltılması talebini Fahrettin Paşa, ' Peygamber'in kabrinin bulunduğu Medine'deki Türk Bayrağı'nı kendi elimle indiremem ' diyerek kabul etmemiştir. Medine'deki 30 parça Kutsal Emanet'i herhangi bir yağma ihtimaline karşı 2000 asker koruması altında İstanbul'a gönderdi. Belli bir zaman sona çevresi tamamen kuşatılan Medine'de Türk askerleri kuzeye doğru çekilmek zorunda kaldı. Etrafındaki Türk birlikleri ile bağlantısı tamamen kesilmiş olsa daFahrettin Paşa şehri savunmayı sürdürdü.

Çekirge yiyerek hayatta kaldı.

Çöl Kaplanının çölün ortasında çevresi ile irtibatı kesildiği için dışarıdan yardım alınamadığı ve ellerindeki erzakın bitmesi üzerine açlık, susuzluk ve hastalıklar ortaya çıkmaya başlamıştı. Medine açlıkla mücadele ederken çok ilginç bir olay gerçekleşir. Şehir çekirgeler tarafından istila edilmiştir.

Herkes durumu endişe ile karşılarken Fahrettin Paşa 7 Haziran 1918 tarihinde çekirge yenmesiyle ilgili bir bildiri yayınladı. Fahrettin Paşa'nın bu bildirisi ile askerimiz kavurma niyetine çekirge yemiş, çekirge unundan ekmek yapmış, çekirge kurusunu da çerez gibi yiyerek bir süre bu şekilde beslenerek hayatta kalmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11
11 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item