Dehaların Babası: Leonardo da Vinci’nin Hayatına Kısa Bir Bakış

"Hayata değer vermeyen onu hak etmemiştir."


11
2 Paylaşım, 11 Beğeni

Ressam, filozof, matematikçi ve bir bilim insanı. Eşsiz yetenekleriyle yarattığı eserlerin yanında kendisi de doğanın inanılmaz bir şaheserlerinden biridir

Leonardo da Vinci.

Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci’dir.

15 Nisan 1452 tarihinde doğdu. İtalyan kökenli olan sanatçı dönemin en ünlü polimatlarından biriydi. Bu unvanı almasının temel sebebi, birçok alanda ilgisinin olması ve eserler üretmesinden kaynaklanıyordu.

Leonardo, evlilik dışı bir ilişkinin sonucunda doğdu.

Leonardo’nun annesi çiftçi bir kız olan Caterina’nın, saygın bir hukukçu olan Piero’ya ait bir köle olduğu rivayet edildiği söylenir. Bu bilginin tam olarak doğruluğu kanıtlanmasa da, rivayetlerin bu yönde olduğuna dair birtakım söylentiler de mevcuttur. 

Babası, ilerleyen zamanlarda başka bir kadınla evlendi fakat yeni evlendiği eşinin çocuğu olmuyordu. Bundan dolayı Leonardo’nun arada sırada babasının evine gidilmesin de bir sakınca görülmedi. Fakat amcası dışında hiç kimse onu tamamen benimseyip sevgi göstermiyordu.  1466 yılında babasıyla birlikte Floransa’ya gitti. Fakat bu dönemde evlilik dışında doğan çocuklar üniversiteye gidemiyordu. Bu nedenle da Vinci kendisini sürekli olacak bir üretime adadı. Ve gelişimini o zamanın önemli ressamlarından biri olan Andrea del Verrocchio’nun yanında sürdürmek üzere çırak olarak işe alındı. Çok geçmeden ustası yeteneklerinin farkına vardı ve ona yalnızca ressamlık değil; felsefe, anatomi, matematik eğitimi de verdi.

Aradan geçen senelerden sonra

Milano dükü Sforza’ya bir mektup yazdı fakat yollamadı.

Bu mektup tüm zamanların en iyi iş başvuru mektubu olarak kabul edilir ve Leonardo’nun ne kadar yetenekli olabileceğini tekrardan gözler önüne serer. Bu mektubu farklı kılan nokta ise, Leonardo’nun dük için silah ve köprü yapabileceğini söylemesidir. Fakat Leonardo mektubu gönderemese de dükün yanında çalışmaya başlar.

Leonardo da Vinci’nin geliştirdiği bazı araçlar.

Leonardo’nun o kadar alana ilgisi vardı ki

17 yıl boyunca dük için çalışan Leonardo, makine ve silah tasarımları yapıyor, festival ve organizasyonlar hazırlıyor, bunların yanında resim ve heykeller yapıyordu. Leonardo’nun o kadar alana ilgisi vardı ki hiçbir işi tamamlıyamıyor ve yarım bırakmak zorunda kalıyordu.

Leonardo da Vinci’nin özel yaşamı da oldukça gariptir.

Eşcinsellikle suçlanan da Vinci, mahkemeye çıkartılmış fakat delil yetersizliği ve babasının saygın bir konumda olması sebebiyle dava kapanmıştır. Fakat bu dönemden sonra ‘Gece Bekçileri’ denilen bir grup tarafından sürekli takibe alınmıştır. Bu grup, eşcinselliği yayılmasını engelleyen bir örgüttür.

da Vinci’nin El Yazmalı Defteri

1490 yılından sonra çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetmeye başlar ve 5000 sayfalık notlarını sol eliyle sağdan sola doğru ters yazar. Bu yazıları sadece ayna yardımıyla okunabilmektedir. Bu konudaki bir iddia da, Leonardo’nun solak olduğu için bu şekilde yazmayı tercih etmesidir. El yazmalarındaki edebi ve felsefi notları, çağının ötesine geçen mantık açıklamaları, Leonardo’nun Ortaçağ’ı bitirip Rönesans’ı yaratan isim olarak anılmasını sağlar. Leonardo da Vinci bu dönemde, defterde tutmaya başladı ve ürettiklerinin bir kısmını oraya aktarır ve eserlerini “Leonardo” ya da “Io, Leonardo (Ben, Leonardo)” olarak imzalar.
(Bu  el yazması defter, 30 milyon dolara Microsoft’un kurucusu Bill Gates tarafından satın alındı.)

Leonardo’nun İmzası

Büyük dehanın 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında öldüğü söylenmektedir. Kralın kollarında can verdiği rivayet edilir, ancak, 1 Mayıs günü kralın bir başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği bilinmektedir. Amboise’daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11
2 Paylaşım, 11 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item