Emeğin Mücadelesi: Dünya Kadınlar Günü

Bir mücadele bu, yaşamak için; daha insanca!


11
11 Beğeni

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, günün ne anlama geldiğini ve tarihsel olarak öneminin es geçilmemesi gerektiğini anlatan önemli bir yazı! Sesini zulme çıkaran kadınların, tarihe altın harflerle geçişinin hikayesidir aslında Dünya Kadınlar Günü.

1914 yılı Kadınlar Günü afişi.
8 Mart 1857 tarihinde 40.000 dokuma işçisi, kötü şartlar altında çalıştıklarını söyleyip grev yapmaya başladılar. Seçtikleri yer bir tekstil fabrikasıydı. İşçilerin grevi başladıktan sonra polisin müdahaleleri artmaya ve şiddet uygulanmaya başlandı. Bunun üzerine işçiler, fabrikanın kapılarını kilitledi ve grevi sürdürdü. Fakat fabrikanın içerisinde yangın çıkması durumları değiştirdi ve yangından kaçmaya çalışan işçiler polis barikatlarına takıldı. Bu olayların neticesinde Triangle Gömlek Fabrikası Yangını olarak 129 kadın işçinin ölümüyle sonuçlanan acı bir geçmiş bıraktı. Bu fabrikanın yalnızca yetişkinler çalışmıyordu. Yaklaşık 12-13 yaşlarında çocuklarda çalışıyordu ve haftalık aldıkları maaş ise 6-7 dolar aralıklarındaydı.
Triangle Gömlek Fabrikası'nın yangınını söndürme çalışmaları.

İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

129 Kadın işçinin ölümü üzerine gerçekleştirilen yürüyüş.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Öneriyi getiren Clara Zetkin ile Rosa Luxemburg.

Belirli bir tarih saptanamamışt. Bunun üzerine 3. Uluslararası Kadın Konferansında, Dünya Kadınlar Günü 8 Mart olarak belirlendi. Adı ise "Dünya Emekçi Kadınlar" konulmuştu. 1. ve 2. Dünya savaşı sıralarında bu günün kutlanması yasaklandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, gerçek anlamda öneme bindirilmesi ise 1960 yılının sonlarına doğru ABD' de gündeme gelmesiyle güçlendi. Birleşmiş milletler ise bu günü, yaklaşık olarak 60 yıl sonra 16 Aralık 1977'de kabul etti. Fakat Birleşmiş Milletler'in resmi web sitesinde bu konunun tarihsel sürecinde Triangle Gömlek Fabrikası yangınına yer verilmemiştir.

Triangle Gömlek Fabrikası'nda çalışan işçi kadınlar.

Emeğin sömürüldüğü bir ortam da, kadınların sergilediği bu olağanüstü tavır unutulmamıştır. Dünya Kadınlar Günü her ne kadar 8 Mart'ta kutlanıyor olsa da her gün, karşılaştığımız onlarca kadının; sırf cinsiyetleri itibariyle yaşadıkları baskıları düşünmemiz oldukça yerinde olacaktır. Sayfaları döndürüp tarih notlarını detaylı incelersek eğer, çağların en büyük önderlerinin kadınlar arasından çıkabildiğini görmemiz, tıpkı bu olayda olduğu gibi fedekarlıkların bir neticesidir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11
11 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item