Kahvenin Bilinmeyen Yanları


4
4 Beğeni

Herkes sever kahve içmeyi, en azından çoğumuz. Kimimiz sabah kalktığında dinç bir şekilde uyanabilmek için, gittiği her mekanda kahvesiz olmaz diyenler, her öğünden sonra keyif yapanlar. Yani herkes için kahve zevki faklıdır. 

İlk baştan söylememiz gerekirse bitkisel bir ürün olmasından ve çözünebilen bir yapıda olmasından dolayı enerji düzeyi düşük bir içecektir. İçerisine şeker, süt veya krema konulduğunda az da olsa enerji kaynağına dönüşmektedir. Ayrıca krema eklenen kahve sade kahveye oranla daha uzun süre sıcak kalıyor. Şimdi gelelim kahve hakkındaki ilginç bilgilere:

Kahve Aslında Bir Meyvedir!

Öncelikle kahvenin aslında bir meyve olduğunu biliyor muydunuz?  Bir efsaneye göre kahve bir çoban keçilerine kahve meyvesini yedirmiştir üzerinden biraz süre geçmiştir ve kafein etkisi ile keçiler daha dinç olarak ortalıkta koşuşturmaya başlamıştır adeta dans edercesine hatta. Bunun üzerine bir rahibe kahve meyvesinden bir içecek hazırlamış ve gece boyunca uyuyamayınca kahvenin vücut üzerinde uyarıcı, tetikleyici bir etkisi olduğuna kanaat getirmiştir. Ancak kahve meyvesi sadece içecek olarak da kullanılmıyor adı üstünde meyve sonuçta. Kahve meyvesini içecek haline dönüştürmeden yağ ile karıştırarak kafein etkisi yüksek bir besin olarak da tüketilmekteydi. Ardından kahve meyvesi çeşitli işlemler görerek ve çeşitlenerek ticarete dönüşmüştür ve bizimde vazgeçemediğimiz bir içecek haline dönüşmüştür.

2. Dünya Savaşı'nda Donuyor!

Kahve hakkındaki ilginç bilgiler saymakla bitmiyor. Mesela ilk dondurarak saklanan gıda kahve olmuştur. Tabi bir anda olmamış her bir buluş gibi, bu kahve meyvesi de ihtiyaç duyulduğundan saklanma gereksinimi duyulmuştur. İlk dondurulup saklama işlemi İkinci Dünya Savaşı sırasında kahve ile olmuştur.

Kedi Dışkısından Kahve Mi?

Peki en pahalı kahvenin neyden olduğu hakkında bilginiz var mı? Kedi dışkısından desem inanır mısınız? Evet doğru duydunuz en pahalı kahve misk kedisinin dışkısından yapılıyor. Misk kedisi kahve çekirdeği ile beslenir çekirdeklerini ise fermente ederek dışkılıyor ve dışkıdan ayıklanan bu çekirdekler Bali’de yapılan Luwak kahvesini alıyor üstelik bir fincanında 30 euro’dan satışa sunuluyor. 

Kahve Yoksa Aşk da Yok!

Eski Arap kültüründe eve yeterince kahve getirilememesi boşanma sebebi imiş tabi 16. yüzyıldan bahsediyoruz. O zamanlar evine az kahve getiren erkekler, kadınlar tarafından yasal olarak boşanabiliyormuş. Arap halkı kahveyi keşfettiler ama keşiflerin yayılmasını kendilerinden başka bir ülkede olmasını istemediler. Fakat 17. yüzyılda Müslüman hacı olan Baba Budan adında bir kişi, Arabistan’dan yedi adet kahve tohumunu mısıra kaçırıp Hindistan’a götürmüştür. Söylentilere göre dünyaya yayılan bu kadar kahvenin kaynağının kaçırılan yedi tohumdan geldiği bilinmekte.

Depresyon ve Birçok Hastalık Riskini Azaltıyor!

Farklı bölgelerde yetişen kahveler in damakta bıraktığı tatta faklıdır. Örneğin bir yanardağ eteğinde yetişen bir kahve ağacından yapılan kahve kül ve is kokusuna sahip iken muz ağaçları çevresinde yetişen kahve ağaçlarının meyveleri kahve içeceği yapıldıktan sonra insanların damağında muz aroması bırakıyor. Yapılan bir araştırmaya (2011) göre günde iki veya üç fincan kafeinli kahve içen kadınların 10 yıllık süre boyunca, günde bir fincan kahve içen kadınlara göre %15 daha az depresyon tehdidi altında olduğu gözlemlenmiştir. Bir kahveyi ne kadar çok kavurursanız o kahvenin kafein içeriği o kadar azalmaktadır. Yapılan çalışmalar kahve içmenin Alzheimer, Parkinson, Kalp hastalığı, sirozu ve gut riskini azalttığı gözlenmiştir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi kahvenin de fazlası zarardır. Günde en az 1 an fazla 3 fincan kahve içilmesi uygun görülmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
4 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item