Kulak Kiri Değil! Kulağımızı Koruyan Salgı!


8
1 Paylaşım, 8 Beğeni

KULAK KİRİ NEDİR?

Kulak kiri (tıptaki adıyla cerumen buşon ) vücudumuzun kendisi tarafından üretilen doğal bir salgıdır. Bu salgının görevi toz gibi yabancı maddeleri dış kulakta tutarak kulak kanalının sonunda yer alan kulak zarını korumaktır. Kulak yolunda yabancı maddeleri tutan bu salgının birikmesine cerumen halk arasındaki adı ile kulak kiri denilmektedir. Buşon aslında kir değildir. Kulak kiri olmadan, kulak kanalı, kulaklarınızı tahriş edebilecek iltihaplara daha duyarlıdır. Doğal seyrini koruyan ve kendi kendini temizleyen kulak kiri için hiçbir temizlik işlemi ve müdahale de gerekmez.

KULAK KİRİ NEDEN OLUR?

Balinaların kulak kiri yıllar boyunca birikir ve yağ asitleri (gliserol), alkol ve kolesterolden oluşan bir hayat hikâyesi içerir. Birçok memelinin kulak kanalında kulak kiri vardır. İnsanın kulak kiri ise onunla ilgili böylesine otobiyografik bilgi içermese bile ilginç bilimsel verilere işaret eder.

Kulak kirinin bilimsel adı cerumendir ve kulak kanalının en dış kısmında, bin ila iki bin arasında yağ bezi ile ter bezi tarafından üretilirler. Cerumene biraz tüy, ölü deri hücreleri ve diğer vücut döküntüleri eklendiğinde bildiğimiz kulak kiri ortaya çıkar. Daha önceleri kulak kirinin sadece nemlendirme ve böceklerin kulağa girmesini önleme amacıyla üretildiği sanılıyordu. Fakat bazıları antibiyotik işlevi gördüğüne de inanıyor.

Kulak kiri, cerumen salgısının içten topladığı deri döküntüleri ve dışarıdan giren toz ve diğer parçacıkları tutarak olduğu yerde birikmesi ve zamanla sertleşmesi sonucunda oluşmaktadır.

BAKTERİ DÜŞMANI MI?

1980’de ABD’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne bağlı bazı araştırmacılar 12 farklı kişiden aldıkları kulak kirini alkollü bir solüsyonda karıştırmış ve karışıma bazı bakteriler enjekte etmişti. Kulak kiri bakterilerin yüzde 99’unu öldürmüştü. Bunlar arasında bir tür iltihaplara yol açan ve kalın bağırsakta oluşan iltihaplara neden olan bakteri türleri de vardı. 

2011’de Almanya’da yapılan bir araştırmada ise kulak kirinde bakteri ve mantarın çoğalmasını önleyen 10 peptit, yani iltihap önleyici aminoasit bulundu. Araştırmacılar, dış kulak iltihabının kulak kirine bağlı savunma sisteminin çökmesi durumunda baş gösterdiğine inanıyordu.

Fakat 2000’de Kanarya Adaları’ndaki La Laguna Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bunun tersini gösteriyordu. Burada kulak kirinin bakteriler için besleyici özellikte olduğu ve çoğalmalarına neden olduğu sonucuna varılmıştı.

KULAK KİRİ BELİRTİLERİ

  • Kulak ağrısı, kulakta dolgunluk ve kulakta tıkanıklık hissi
  • Kısmi veya giderek artan işitme azlığı
  • Kulakta bir zil veya uğultu olarak kulak çınlaması

Aşağıdaki iltihap belirtileriyle karşılaşırsanız doktorunuza başvurmanız önerilmektedir:

  • Kulağınızda şiddetli ağrı
  • Ateş
  • Kalıcı işitme kaybı
  • Kulak kaşıntısı, kulaktan kötü koku gelmesi ve koyu renkli kulak akıntısı
  • Baş dönmesi
  • Kuru öksürük

KULAK KİRİ NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Kulak temizliği, dış kulağın bir bezle silinmesi şeklinde yapılmalıdır ve dış kulak yolunda pamuklu çubuklar da dâhil hiçbir yabancı cisim kullanılmamalıdır. Buşon tedavisinde kullanılan yöntemler şöyledir:

– Kulak lavajı (su ile yıkama)
– Küret ile kulak kirinin çıkartılması
– Damlalar kullanılarak kulak kirinin yumuşatılması ardından vakumlanması

Kulak kiri temizliği, öncesinde yumuşatıcı yağ fazlı solüsyonlar (gliserin) ya da hidrojen peroksit (oksijenli su) uygulanması ile daha rahat yapılabilmektedir. Kulak zarı delinmesi, kulak zarı çökmesi, kulak zarına tüp uygulanmış hastalar, kontrolsüz diyabet ve bağışıklık yetmezliği olan hastaların kulak kiri temizliğine özellikle özen gösterilmeli ve mutlaka Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

8
1 Paylaşım, 8 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item