Mükemmel Evren ve Mükemmel Kara Delikler


9
9 Beğeni

Bizim de içinde bulunduğumuz yüzyıllar öncesinde oluşan evren, tarif edilemeyecek kadar büyük ve eşsizdir. Büyük bir kısmı belki de hiç öğrenemeyeceğimize karşın, hala büyümeye devam etmektedir. Durmadan artan bu karanlığın içinde milyarlarca galaksiden oluştuğunu bilmemiz, bizim evren içerisinde ne kadar küçük bir yer edindiğimizi gösteriyor. Bu makalede evreni oluşturan yapılardan sadece biri olan kara delikleri inceleyeceğiz. O halde uzatmadan başlayalım.

Kara Delik Nedir?

Kara delik, her maddenin ya da ışığın kendisinden kaçmasına izin veremeyecek kadar büyük bir çekim alanına sahip ve oldukça büyük bir kütleye sahip bir cisimdir. Çekim güçleri o kadar büyüktür ki, ışığı ve zamanı bile bükebilir. Zaman kara deliklerin merkezine yaklaştıkça yavaşlar ve neredeyse durma noktasına gelir. Uzayda kara delikleri fark etmemizi sağlayan şey çekim güçlerinin oluşturmuş olduğu ve etraflarında bulunan gezegenler veya yıldızlardır. Kara deliklerin etrafında bulunan gezegenler ve yıldızlar sayesinde bugün onları uzayın karanlığında fark edebiliyoruz.

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Kara delikler birkaç farklı şekilde oluşabilir. Bu yollardan birincisi yıldızların çökmesidir. Bir gökcisminin iç basıncı kendi kütle çekimini yenemediği durumda yıldız çökmeye başlar. Eğer yıldızın kütlesi belirli bir değerin üzerinde ise çökmeyi durdurabilecek bilinen bir mekanizma yoktur. Bu durumda yıldızın çökmesi kara delik oluşumuyla sonuçlanır. Gökadaların çoğunun merkezinde bulunan devasa kütleli kara delikler muhtemelen bu şekilde oluşmuştur.

İçerisinde yaşadığımız çağda, kara deliklerin oluşmasında neden olacak büyük yoğunluklar sadece yıldızlar mevcuttur. Fakat Büyük Patlama’dan kısa bir süre evrenin çeşitli yerlerinde yüksek madde yoğunluğu sebebi ile kara deliklerin oluşmasına neden olmuş olabilmektedir. Evrenin ilk zamanlarındaki koşulları kullanarak yapılan tahminler bu şekilde oluşabilecek kara deliklerin kütlelerinin, Planck kütlesi ile Güneş’in kütlesinin binlerce katı arasında değişebileceğini gösteriyor.

                Bir başka oluşum sebebi ise süpernovalardır. Kara delikler kendi ışıklarını yayamazlar bu sebepten isimleri “Kara Delik”tir. Kara deliklerin 3 boyutlu olmadıkları ve hacimleri sıfır olarak kabul edilir. Kara delikler “Çekimsel Tekillik” dediğimiz bir noktaya bütün kütlesinin toplanması ile oluşmuş bir yapıdır. Kara delikler, süpernovalar ile oluşur.

Süpernova Nedir?

Evrende bulunan gezegenler, yıldızlar canlı olarak kabul edilir. Onlar doğarlar, yaşarlar ve ömürleri dolunca süpernova adı verdiğimiz patlamalar sayesinde ölürler. Oldukça büyük patlamalardır ve çokça büyük ışık yayarlar. Süpernova gezegenin ya da yıldızın patladığında çok yüksek miktarda enerji saçmasıdır. Bu patlamalar, maddelerin bir noktadan uzay boşluğunda başka noktalara taşınmasını sağlar. Süpernova patlamaları sonucu evrenin başka yerlerine yayılan parçalar birikerek yeni yıldızları ve gezegenleri oluştururlar. 

Kara Deliğin Özellikleri Nelerdir?

Bir astronotun kara deliğe yaklaştığını varsayalım. Ayakları önce başı ise sonra girecek olursa, kara deliğin uyguladığı çekim kuvveti ayaklarında ve başında çok farklı olacağı için astronotun ayakları bir lastik gibi uzamaya başlayacaktır. Ardından merkeze yaklaştıkça, moleküllerine ve atomlarına ayrılmaya başlar. Kara delikler gezegenleri, yıldızları, ışığı veya kendinden daha küçük kara delikleri yutabilirler. 

Kara delikler beslendikçe daha muazzam boyutlara ulaşabilirler. Madde kara deliğin merkezine ne kadar yakınsa kara delik maddeyi daha güçlü çeker. Kara deliğin merkezine giren hiçbir medde oradan kaçamamaktadır. Kara delikler ışığı soğurur, yansıtmaz. Bu nedenden kara delikler siyah görünür. Samanyolu galaksisinde kütlesi Güneşten neredeyse 4 milyon kat büyük bir kara delik olduğu bilinmektedir. Ancak bu kara delik Dünya için bir tehdit değildir, yaklaşık 250 milyon ışık yılı uzaklıktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

9
9 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item