Tarihin En Büyük İcadı


6
6 Beğeni

Şüphesiz bilgisayar buluşu insanoğluna sunulan en iyi ve önemli icattır. Biri kalkıp size elindeki laptop 70-80 yıl önce bir oda büyüklüğündeydi sadece basit işlemleri gerçekleştirebiliyordu dese inanmazdık ve garipserdik. Aynı şekilde 80 yıl önceye gidip ilk bilgisayarı bulan kişiye bilgisayarlar cebimize sığabilecek kadar küçük ve bir o kadar da hızlı deseydik yüzde kaçı buna inanırdı ki.

Aslında bulunmuş olması çok uzak olmayan bu icat gelişiminde çok yol kat etti. İlk bilgisayar dediğimiz gibi basit işlemler yapabiliyordu yani kabaca hesap makinesi gibi diyebiliriz. Bazı kaynaklarda basit bir hesap aracı olan abaküs, ilk bilgisayar olarak tanımlanmıştır. Fakat geçmişi 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Üzerine çalışıldıkça dört işlem yapılabilen hesap makinesi, sonrasında otomatik çalışan hesap makinesi derken 1890 yılında tasarlanmıştır ve hata oranları azaltılmasıyla ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir.

En gerçekçi ilerleme Aiken tarafından 1937 yılında Mark1 adını alan bilgisayar üretime başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında ve savaş boyunca silahları için menzil ve mermi yolu hesaplamasında b-kullanılacak verilerin hesaplanabilmesi için ihtiyaç duyulmuştur. Her icat gibi bilgisayarın icadı da ihtiyaç doğrultusunda meydana gelmiştir. Tabi ilk aşamalarda bu işlem gerçekleşemese de amaç her zaman el yazısında olan her şeyi daha ileri zamanlara aktarabilmek amacı ile icat edilmiştir. Devrim nitelinde olan bu aletin icadı 1945 yılında bir ekip tarafından tasarlanmıştır. En önemli özelliği RAM yani bellek kullanılmış olmasıdır. Bunun nedeni de dediğimiz gibi elde bulunan bilgileri daha iyi bir şekilde ileri zamanlara aktarabilmektir. Aynı mantıkla kağıt bulunmuştur hatta kağıttan daha önce olan tabletler taşınabilir ve saklanabilir bir doküman olmadığından kağıt icat edilmiştir. Şimdi ise o işlemin daha teknolojik hali olan bilgisayarlarımız var.

İlk bilgisayarın büyüklüğünün neredeyse bir oda kadardır demiştik evet bu cihazın büyüklüğü 167 metrekare, 30 ton ağırlığında, maliyeti ise 500.000 dolar kadardır. İlk denemeden sonra tam anlamda icadı 1947 yılını bulmuştur. İkinci Dünya Savaşının sona ermesinden sonra böyle bir icada ihtiyaç kalmamıştır ve dünyaya tanıtılmıştır.

bilgisayar5.gif

Bilgisayarın icadı sadece bilgi işlem için bir fayda sağlamamıştır. Bu icadı geliştirip basım evlerinden tutunda uzay gemilerine kadar ilerlemiştir. Şu an bir uçak kontrolü bile o kadar küçük bir odadan kontrol edilebiliyorsa bilgisayarın buluşu sayesindedir diyebiliriz. Günümüze baktığımızda ise bilgisayardan daha ufak olan tabletler, telefonlar bilgisayarın yerini almaya başlamıştır. Her işimizi telefon ya da tabletten halleder olduk.

Bir oda büyüklüğündeki işlemci geldi cebimize kadar girdi. Sadece bilgi saklama işlevi yanına uzakta olan arkadaşlarımız ile de bu şekilde iletişim kurar olduk. Farklı ülkelerdeki akrabalarımızın yüzünü kolayca görür olduk. Teknolojinin bu denli ilerlemesi insanoğlunun çalışması ve azmi ile oldu. Bu kadarı iyi mi oldu, kötü mü oldu tartışılır. Ama teknolojiye her zaman bilgisayar icadı, telefon icadı diye bakmamız sizce doğru olur mu? 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

6
6 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item