Yonca Bitkisi, Batıl İnanç ve Dinler ile İlişkisi


8
8 Beğeni

Yonca Nedir?

Baklagiller ailesinden olan yonca bitkisi sayısız şifalı bitkilerden biridir. Yonca insan sağlığına sağladığı yararlı taraflarının dışında, daha çok hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Yem bitkileri arasında besleyicilik özelliği en yüksek olanlardan biridir. İnsanlar tarafından birçok yemek yapımında kullanılabildiği gibi daha çok yem bitkisi olarak tanınmaktadır. Otlatılmaya oldukça dayanıklı olan yonca bitkisi, meraların yabancı otlardan arınmasında ve kalitesinin temizlenmesinde çok başarılıdır. Ahır besiciliğinde hayvanların sütünü %30 oranında artırdığı bilinen yonca, yem bitkileri arasında en çok besleyicilik özelliği bulunanlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Yonca Nasıl Kullanılır?

Yonca bitkisinin taze olarak özsuyunun kullanılması tavsiye edilir. Taze özsuyu, katı meyve sıkacağı kullanılarak elde edilebilir. Bir anda gereğinden fazla kullanmak yerine, 1-2 saatte bir defa olmak üzere 2-3 damla yonca suyu su ya da bitki çayıyla seyreltilerek içilmesi tavsiye edilmektedir. Habis harici çıbanlarda, bitki özsuyu doğrudan cilde sürülür.

Parkinson hastalığında taze özsuyu, her saat başı 3-5 damla olarak, civanperçemi çayına karıştırılarak içilir. Yonca bitkisiyle çay hazırlamak da mümkündür. Çay; yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, yarım litre kaynar suda haşlanır ve demlenmesi için 4-5 dakika demlenir.

Gelelim esas yem olarak kullanılmasına… Bilirkişiler tarafından protein ve kalsiyum açısından verimli olan yoncanın daha çok genç yaştaki hayvanlara verilmesini öneriyor. Veteriner hekimler de bu bilgiyi teyit ediyor. Kalsiyum açısından verimli olan bitkinin özellikle kemik gelişiminde önemli rol oynaması, genç hayvanların sağlıklı bir şekilde yetişmesi açısından son derece önemlidir.Çok erken biçilmiş taze yoncalar özellikle buzağılarda sürgüne yol açabilmektedir.

Yoncanın Faydaları Nelerdir?

Yoncanın içinde bol miktarda bitkisel protein bulunur. Neredeyse tüm vitaminleri bulunduran yonca, vitamin açısında oldukça zengin olmasının yanı sıra, başta kalsiyum olmak üzere mineraller de içermekte olan bir bitkidir.

  • İştah açıcı özelliği bulunur, yemek yemeyen çocuklara çay olarak verilir.
  • Besin değeri oldukça etkili olduğundan güç ve enerji verir.
  • Anemi hastalığında faydalıdır.
  • Anne sütünü artırma konusunda ciddi anlamda yardımcı olur.
  • Midenin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve mide problemlerinin giderilmesini sağlar.
  • Sinirleri yatıştırır ve şiddetli baş ağrısını giderir.
  • Romatizma ağrılarını azaltır.
  • İshali keser. Çok fazla tüketilirse kabız edebilir.

Dört Yapraklı Yoncanın Şans Getirdiğine İnanılması Gerçek Mi? Yoksa Yalnızca Bir Batıl İnanç Mı?


Dört yapraklı yoncanın antik çağdan günümüze dek birçok kültürde uğurlu sayıldığına ve şans getirdiğine inanılır. Bu durumun sebebi kültürlere göre değişse de esasında altında yatan neden ender olarak bulunmasıdır. Mitolojik anlamda yoncanın her bir yaprağına mana yüklenmekte ve günümüzde de bu anlamlar geçerli sayılmaktadır. Buna göre yoncanın ilk yaprağı mutluluğu, ikincisi umudu, üçüncüsü aşkı temsil etmektedir. Dördüncü yaprağın bu bitkide ender bulunması sebebiyle dördüncü yaprağa şans görevi yüklenmiştir. Bu nedenle de 4 yapraklı yonca bulanların uğurlu olduğu ve şansı yakaladığı düşünülür.

Druid Halkı Efsanesi

Keltler’den oldukları düşünülen ve Galler topraklarında yaşayan Druid isimli topluluk kötü ruhlu insanları kurban ediyordu.

4 yapraklı yonca o dönemde kötü ruhların def edilmesi için kullanılıyormuş. Böylece insanlar kurban edilmiyorlarmış. Halksa şeytanın dört yapraklı yonca sayesinde kendi toplumlarına uğramayacağına inanılıyormuş.

İslam'da 4 Yapraklı Yonca Var Mı?

İslam'da ifade edildiği gibi bu inanç bulunmamaktadır. Bütün bunlar İslam dışında gelişen hususlardır. Milletlerin eskiden bugüne kadar taşıdığı kültürdür. Batıl inançtır. Aslında Türk kültüründe de 4 yonca inanışı mevcut değildir. Hıristiyan kültürü, âdetidir. Sebebiyse Hıristiyanlara göre Havva’nın cennet bahçesinde elinde 4 yapraklı yoncayla dolaştığı kabul edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

8
8 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item