Yüzmenin Sağlığımıza Etkileri


16
1 Paylaşım, 16 Beğeni

Yaz yavaş yavaş gelirken aklımızda olan hep deniz, kum, güneş oluyor. Kış aylarından kurtulup bahar aylarına geldikçe insanın içinde bir ferahlama rahatlama geliyor, yüzme isteği canlanıyor insanın içerisinde. Yüzme sporu vücut gelişimi için temel sporlardan birisidir. Tüm vücut kaslarının kullanıldığı bir spor dalıdır. Su direncine karşı yapılan bir spor olmasından dolayı kas kuvvetine önemli katkıları vardır. Spor hayatımıza belli bir yaşam disiplini verir. Erken yaşlarda özellikle çocuk yaşlarda başlama olanağı olan birkaç spordan biri olması ve insan yaşantısına uygunluğu nedeniyle yüzme sporu bu disiplini sağlamaktadır. İnsan doğasına en çabuk uyum sağladığı spor dalı olmasından ileri yaşlara kadar yapılabilecek spor olmasını sağlar. Yürümek, bisiklet kullanmak kadar kolay bir spordur.

Bağışıklık sistemini uyarması ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlaması kişileri hastalıklardan korumaya yönelik önemli katkılar sağlamaktadır. Soğuk ülkelerde yaşayanlar dirençlerini arttırmak için soğuk sulara girme alışkanlığı kazanmışlardır. Bu alışkanlık onlara dolaşım sisteminde de düzenleyici etkiler yapmaktadır. Yüzme sporuna çok küçük yaşlarda başlanabilen ve çok ileri yaşlara kadar sürdürülebilen, sağlıklı olduğumuz zamanların dışında sakatlanmaların iyileşmelerinde de katkısı olan, engelli insanların kolaylıkla yapabileceği temel spordur. 

Şimdi gelelim yüzmenin faydalarına;

Kalp ve Dolaşım Sistemi Üzerindeki Etkileri:

Zamanla olan antrenmanlar ile kalbin dakika volümünü arttırmak mümkündür. Bu artış ile dokuların oksijen ihtiyacının karşılanması bakımından oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı orta ve uzun mesafe yüzücülerin bu özelliğini geliştirmeleri oldukça önemlidir. Kalbin dakika volümünün artması, öncelikle her atımda pompalanan kan miktarı ve kalp atım sayısının artması ile orantılıdır. Su içerisinde yatay pozisyon, kalbin atım volümünün ayakta duruşa göre daha iyi olmasını sağlar. Çünkü bu pozisyonda kalbin kan doluşu daha iyi olacaktır. 

Özetleyecek olursak; antrenman ile kalp odacıklarının hacmi büyür ve kalbin içine aldığı kan miktarı artarken dakika volümü artar. Antrenman sonucunda, kalp kaslarında gelişme, kalınlaşma, kuvvetlenme meydana gelir. 

Solunum Sistemi Üzerindeki Etkisi:

Temel görevi, kana oksijen vermek ve kandaki karbondioksiti almak olan solunum sistemi, ağızdan ve burundan başlayarak akciğerde sonlanır. Dokuların oksijen ihtiyacı arttıkça, solunum sisteminin organizmaya soktuğu oksijen miktarı ve bu oksijeni dokulara taşıyacak olan dolaşım sisteminin faaliyetini de arttırır. Dinlenme durumunda bir kişi dakikada 12-16 kes soluk alırken, antrenman sırasında solunum frekansı 50-60’a kadar çıkabilmektedir.

Sinir Sistemi Üzerindeki Etkisi:

Yüzme tüm vücudumuzdaki kasları çalıştırdığı için sinir sistemine etki yapan en önemli spor dallarından biridir. Suyla ilgili tüm çalışmalarda, sinir sistemimizdeki etkiler duyu organlarımızın devreye girmesiyle gerçekleşmektedir. Kısacası tüm yaşantımızda sinir sistemimizle, duyu organlarımız iç içe çalışmakta olduğunu herkes bilmektedir. Su içersinde yaptığımız her çalışma suyla ilgili ayrı bir rehavet ve canlılık hissetmeniz, sinir sistemimizin rahatladığını göstermektedir. Yıkanırken olan rahatlama hissi veya yüzerken egzersiz sonrası canlılığımızı sinir sistemimizin yenilenmesi ve dinlenmesi sonucu ortaya çıkan unsurundandır.

Yüzme sonrası insanlarda görülen etkiler şunlardır;

1.Kişinin kendine olan güveninde bir artma gözlenir,

2.Korkusu yok olur daha cesur bir şekilde yüzmeye başlar,

3.yapacağı işlerde adaptasyon süreci hızlanır ve dikkati zor dağılır,

4.Zor bir spor olan yüzme branşı, kişileri daha disipline eder ve daha programlı bir hayatı olur,

5.yüzme sporu ile ilgilenenler normal yaşantılarında daha aktiftirler ve daha başarılı olduğu görülmüştür,

6.Toplumda daha iyi ve daha güvenilir bireylerdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

16
1 Paylaşım, 16 Beğeni

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item